A. Jensen Impala Vadestøvler - Gummisål
A. Jensen Impala vadestøvler med gummisål er lette og alsidige vadestøvler med godt greb og mulighed for studs – velegnet til både salt- og ferskvand.
Læs mere nedenfor.
Impala vadestøvlerne med gummisål er udviklet til lystfiskere, der ønsker maksimal fleksibilitet og et sikkert fodfæste under skiftende forhold.
Den specialudviklede Maxi-Grip gummisål leverer effektivt greb på glatte overflader og fungerer også i kolde temperaturer, hvor mange andre såler mister friktion.
Støvlerne er forberedt til brug med studs og leveres med en pose løse studs, så du selv kan vælge, om de skal monteres – alt efter fiskeplads og personlige præferencer.
Det gør Impala til et oplagt valg til både å-, sø- og kystfiskeri, hvor underlaget kan variere betydeligt.
Som resten af Impala-serien er støvlerne designet med saltvandsbrug for øje. Alle metaldele er bevidst fravalgt for at undgå korrosion, og selv snørekrogene er udført i slidstærk nylon.
De eneste metaldele er studsene, som nemt kan udskiftes, når de bliver slidte.
Den lette og fleksible konstruktion giver høj komfort – også på lange fiskedage – og støvlerne er nemme at tage af og på, selv når de er våde.
Samtidig sikrer den stabile opbygning en god ankelstøtte, som giver tryghed ved færdsel i vandet.
Specifikationer
Letvægtskonstruktion med høj komfort
Maxi-Grip gummisål med godt greb på glatte overflader
Forberedt til studs og leveres med løse studs
Udviklet til både salt- og ferskvand
Ingen metaldele bortset fra udskiftelige studs
Kraftige nylon snørekroge
God ankelstøtte og stabil pasform
Fleksibel konstruktion for optimal bevægelsesfrihed
Brand: A. Jensen