Flue - Pearly Nobbler - White #8

På lager. Hurtig levering!
SKU
AJF-200302
19,00 DKK

Pearly Nobbler – White #8 er en lys og iøjnefaldende flue med perlemorsskær og aktiv profil. Den er et godt valg, når fiskene reagerer på synlige fluer med masser af liv i vandet.

Læs mere nedenfor

Beskrivelse

Pearly Nobbler – White #8 er udviklet til fiskeri, hvor en lys flue med let reflekterende materialer kan gøre en forskel.

Den hvide farve giver fluen en klar og synlig silhuet, mens perlemorsdetaljerne skaber små glimt i vandet, der kan vække fiskens nysgerrighed.

Fluen er bundet med materialer, der giver en livlig og konstant bevægelse under indtagning.

Når fluen fiskes ind i et roligt tempo eller med små ryk i linen, arbejder materialerne aktivt og skaber en dynamisk præsentation.

Det kan give indtryk af et lille bytte i bevægelse og kan derfor udløse hug fra fisk, der patruljerer i vandet. Pearly Nobbler – White #8 egner sig godt til fiskeri i både søer, åer og put & take-vand.

Specifikationer
Flue i str. #8
Nobbler-flue med perlemorsdetaljer
Hvid krop med let reflekterende effekt
Materialer der skaber livlig bevægels
Synlig profil i vandet
Velegnet til aktiv eller varieret indtagning
Kan anvendes i sø, å og put & take


Brand: A. Jensen

Spørgsmål til produktet
Spørgsmål til produktet